Pawilony modułowe

Budownictwo to branża, która nieustannie ewoluuje. Rozwój nowoczesnych technologii pozwala na tworzenie innowacyjnych obiektów o konstrukcji modułowej, które stanowią realną alternatywę dla tradycyjnych budynków murowanych. Potencjał obiektów kontenerowych już jakiś czas temu docenili nasi zachodni sąsiedzi, a od jakiegoś czasu tego typu obiekty zyskują na popularności także w Polsce.
Budownictwo modułowe coraz częściej zastępuje obiekty tradycyjne. Nie ma w tym nic dziwnego, pod względem trwałości konstrukcji pawilony kontenerowe niemal nie ustępują budynkom murowanym. Jeżeli weźmiemy pod uwagę krótki czas realizacji inwestycji i stosunkowo niski nakład finansowy, otrzymamy niezwykle konkurencyjne rozwiązanie. Pawilony kontenerowe są budowane w oparciu o stabilną ramę i płyty warstwowe (z rdzeniem wykonanym z wełny mineralnej, poliuretanu lub styropianu). Elewacyjne płyty wykończeniowe odpowiadają natomiast za nadanie obiektowi nutki nowoczesnego charakteru. Każda część pawilonu jest prefabrykowana w zakładach producenta, zatem na plac budowy docierają gotowe elementy, a sam proces budowlany ogranicza się jedynie do ich montażu. Pawilony nie są na stałe związane z gruntem, mimo to nie ma najmniejszego problemu z zapewnieniem dostępu wszystkich mediów. Wytrzymałość? Przy odpowiedniej konserwacji każdy moduł może być eksploatowany nawet przez 40-45 lat.

Czas to pieniądz

Jednym z kluczowych aspektów, decydujących o opłacalności inwestycji, jest czas realizacji. O ile w przypadku budownictwa murowanego bardzo

wiele czynników może przyczynić się do powstania opóźnień, to problem ten nie występuje w przypadku pawilonów modułowych. W tej sytuacji mamy bowiem do czynienia nie z procesem budowania, a z montażem gotowych elementów (prefabrykowanych) na placu budowy. Same założenia konstrukcyjne wskazują na uniwersalny charakter tej technologii, możemy zatem stwierdzić, że liczba inwestycji z udziałem technologii kontenerowej będzie rosła. Poparciem tych prognoz jest też stosunkowo niski koszt całkowity inwestycji.
Jak wspomnieliśmy wcześniej, czas realizacji w dużej mierze jest wyznacznikiem opłacalności inwestycji. W świecie biznesu każdy dzień zwłoki oznacza stratę, nie tylko w ujęciu krótkoterminowym, ale także długoterminowym. Podstawą konstrukcji modułowych są elementy prefabrykowane. Oznacza to, że na placu budowy realizowany jest jedynie ich montaż. Co niezwykle istotne, niekorzystne warunki atmosferyczne, które bardzo często wymuszają przerwę w pracach budowlanych, w tym przypadku pozostają bez jakiegokolwiek znaczenia – inwestycja może być realizowana o każdej porze roku. Budownictwo modułowe jest zatem najlepszym rozwiązaniem wszędzie tam, gdzie liczy się przede wszystkim czas realizacji.
Na uwagę zasługują dogodne formy finansowania, jakie oferują producenci pawilonów kontenerowych. Poza zakupem modułów najczęściej oferowany jest też korzystny leasing oraz wynajem. To w dużej mierze zwiększa atrakcyjność tego typu inwestycji, czyniąc ją niezwykle konkurencyjną względem budownictwa tradycyjnego.

Łatwa adaptacja do indywidualnych potrzeb

Na opłacalność przedsięwzięcia w bardzo dużym stopniu wpływa możliwość łatwej i niedrogiej adaptacji obiektu do zmieniających się potrzeb inwestora. W miarę rozwoju przedsiębiorstwa rosną też jego potrzeby lokalowe i dotyczy to dosłownie każdego obszaru – produkcyjnego, dystrybucyjnego i usługowego. W przypadku obiektów murowanych rozbudowa jest procesem długotrwałym, stosunkowo skomplikowanym i czasochłonnym.
Konstrukcja pawilonów kontenerowych uwzględnia zastosowanie stalowej ramy i paneli, co daje możliwość zmiany konfiguracji właściwie w dowolnym momencie eksploatacji obiektu. Dostępne opcje nie ograniczają się jedynie do zmiany wykończenia, struktura modułowa daje możliwość błyskawicznego zwiększenia powierzchni użytkowej, a także dołożenia kolejnej kondygnacji (maksymalnie do trzech poziomów).
O opłacalności tego typu inwestycji świadczy także mobilny charakter pawilonów modułowych. Nie ma żadnych przeciwwskazań, które uniemożliwiałyby przetransportowanie obiektu w dowolne miejsce, co jest niemożliwe w przypadku budynków murowanych.