Duże obiekty modułowe

 Każda firma, która ma za zadanie sprawnie prosperować, powinna dysponować siedzibą. W budynku przedsiębiorstwo przechowuje dokumenty, sprzęt komputerowy oraz zapewnia miejsca do pracy dla zatrudnionych; w odpowiednio urządzonym biurze kierownictwo może spotykać się z nowymi, potencjalnymi kontrahentami, a także organizować spotkania ze swoją własną kadrą.
Ceny nieruchomości idą jednak w górę. Wynajęcie odpowiedniego lokalu może kosztować od kilku do kilkunastu tysięcy miesięcznie – budowa własnego lokum okaże się jeszcze bardziej kosztowna. Co zrobić w przypadku, gdy duża dynamika branży nie umożliwia związania się z jedną siedzibą na dłuższy czas? Wtedy wynajem powierzchni biurowej wydaje się być zupełnie bezcelowy, i w rzeczywistości taki jest.

Kontener zamiast biura

Dobrym przykładem będzie tu branża budowlana, która przez okrągły rok realizuje duże inwestycje, często zlokalizowane na zupełnie przeciwległych punktach miasta. Poza biurem macierzystym przedsiębiorstwo budowlane potrzebuje budynku na miejscu, przy inwestycji: tam mogą organizować swoją pracę robotnicy. Przy nowych inwestycjach mieszkalnych przyda się również lokalna siedziba dewelopera. Wszystko po to, by potencjalni klienci mogli na miejscu spotkać się z przedstawicielem nieruchomości i dopilnować formalności związanych z zakupem nowego mieszkania.
Kiedyś w takich wypadkach stawiano na szybko prowizoryczne budynki, z których korzystali pracownicy budowy, kierownictwo oraz pracownicy administracyjni. Obecnie sprawa jest o wiele mniej skomplikowana, ponieważ każdy przedsiębiorca może wyposażyć się w wygodny kontener biurowy.

Kontener biurowy – co to jest?

Czym jest kontener biurowy? W rzeczywistości jest to prosta, metalowa konstrukcja (zależnie od wymiarów zwana często również pawilonem). W

środku kontener jest urządzony na podobieństwo zwykłego biura – nic nie utrudnia w nim normalnej, codziennej pracy. Kontenery są lekkie, niekłopotliwe w transporcie, łatwe do wyposażenia w różnego rodzaju instalacje, a po ociepleniu nadają się do użytkowania przez okrągły rok.
Z reguły ustawiane są szeregowo, jednak identyczne wymiary każdego modułu pozwalają również na ustawienie kontenerów pionowo. Wtedy powstaje 2-3 piętrowa konstrukcja, wyglądem przypominająca standardowy budynek. Moduły mogą funkcjonować osobno lub po połączeniu stanowić jedną dużą salę (np. na cele szkoleniowe). Ogromna uniwersalność kontenerów sprawiła, że znalazły one zastosowania w wielu branżach. Są wykorzystywane jako biura, mogą jednak również stanowić zaplecze sanitarne dla pracowników fizycznych lub funkcjonować jako zaplecze socjalne.
Co ważne: przedsiębiorcy wcale nie muszą kupować kontenerów na własność. Równie popularne jest ich wypożyczanie na cele krótko- i długoterminowe. Wynajmowane kontenery nie odstają jakością od tych kupionych na własność, najczęściej posiadają jedno okno PCV, pojedyncze drzwi metalowe oraz instalację elektryczną wraz z ogrzewaniem. Po połączeniu z odpowiednio przygotowanym kontenerem sanitarnym przedsiębiorca uzyska modułowy budynek biurowy w niczym nieustępujący standardowej nieruchomości.

Kontenery i pawilony handlowe

Pawilony nie muszą pełnić jedynie funkcji biurowej: na ulicach dużych miast coraz częściej można spotkać niewielkie pawilony handlowe, w których mali i średni przedsiębiorcy z powodzeniem prowadzą działalność handlową. Pawilony wykorzystywane są do prowadzenia sklepów, piekarni, kwiaciarni, punktów gastronomicznych i wielu innych rodzajów biznesu.
Pawilon z reguły wykonany jest z płyt warstwowych o grubości 10 centymetrów oraz płyt dachowych o grubości 15 centymetrów. Producenci pawilonów zostawiają dużą decyzyjność zamawiającym, możliwe jest bowiem wybieranie kolorów elewacji oraz stolarki okiennej.
Pawilon jest ciekawą propozycją, zwłaszcza jeśli przedsiębiorcy zależy na czasie. Od zgłoszenia projektu pawilonu do odebrania gotowej konstrukcji może minąć jedynie 6 tygodni – to bardzo krótki termin realizacji, który doskonale zaspokaja potrzeby dynamicznej branży handlowej.