Budynki modułowe

Budynki modułowe od początku powstawania oparte były na schemacie morskich kontenerów. Jako, że takie konstrukcje sprawdziły się w transporcie morskim i lądowym, szybko stają się coraz popularniejsze. Obecnie coraz częściej w tym stylu buduje się pawilony i biurowe kontenery. Jakie są pozostałe formy budownictwa modułowego?

Czym jest budownictwo modułowe?

Dla przypomnienia – budownictwo modułowe to innowacyjna technika budowlana. Słowo „moduł” oznacza umowną jednostkę miary, która odpowiada wielkości określonego elementu. Służy ona do wyznaczania wzajemnych zależności wszystkich elementów, które tworzą jedną całość, a także do wyznaczania proporcji. Dzięki temu, że budownictwo modułowe zaczęto wykorzystywać na szeroką skalę, możliwe stało się opracowanie nowego systemu budownictwa przemysłowego – ale nie tylko. Dziś coraz chętniej buduje się również domy oparte na modułowym budownictwie. Taka konstrukcja ma wiele zalet – jest trwała, a jednocześnie dość prosta.
Wykorzystując budownictwo modułowe można łatwo zaprojektować, a następnie wykonać budynek o dowolnej wielkości – tak samego jest w przypadku planowania samego układu pomieszczeń. Bardzo szybko można wykonać cały budynek w określonym miejscu, co pozwala zaoszczędzić mnóstwo czasu i przede wszystkim pieniędzy. W razie potrzeby można też dodać kolejny kontener lub jeden z nich odjąć – powiększając w ten sposób lub zmniejszając przestrzeń. Możliwe jest również przeniesienie budynku w inne miejsce.

Domy a budownictwo modułowe

Dziś budownictwo modułowe to nie tylko kontenery pracowników na budowach – dziś coraz chętniej stawia się domy modułowe. Technologia

wykonania takiego domu to najczęściej lekki szkielet drewniany. Domy budowane w tym typie budownictwa są bardzo nowoczesne i na wielu robią wrażenie – jednocześnie są bardzo przytulne i odpowiednio duże.
Dużą zaletą takich domów jest fakt, że budynki wbrew pozorom są bardzo ciepłe. Jednocześnie dom stoi tak naprawdę na niewielkiej powierzchni – dlatego dla posiadaczy niewielkich działek taki rodzaj zabudowy jest niemal idealny. Bardzo łatwo można znaleźć projekt najlepszy dla siebie – często firmy budowalne w swojej ofercie mają gotowe projekty, które można wybudować nawet na powierzchni wynoszącej 20-30 m2. Nie trzeba obawiać się, że w takim domu zimą będzie naprawdę zimno, ponieważ budynek ma ocieplenie w zewnętrznych ścianach, a także w podłodze i dachu. W większości przypadków domy modułowe mają w podstawie, poza drewnianą podłogą, również ramę wykonaną ze stali. Dzięki temu możliwe jest podniesienie takiego domu.
W dzisiejszych czasach mamy dowolność w kwestii architektury – to już nie są czasy, gdy wszystkie modułowe budynki były bardzo prymitywne i wyglądem nie różniły się niczym od zwykłego konteneru. Dziś mamy dowolność form czy kształtów, możliwe do wybudowania są zarówno budynki łukowe czy owalne, jak i bardziej nowoczesne, np. przypominające wyglądem stację kosmiczną. Mieszkanie w takim domu jest marzeniem wielu ludzi i dzisiaj bardzo łatwo można je spełnić, tak naprawdę za niewielką cenę.

Punkty sprzedaży

Budownictwo modułowe mogą też idealnie posłużyć jako punkty sprzedaży. Bardzo szybko można postawić taki punkt w najlepszej lokalizacji, a w dodatku są mobilne, a więc można przenosić je bardzo łatwo i dość szybko w inne, bardziej dogodne miejsce. Takie modułowe punkty sprzedaży bardzo dobrze prezentują się w oczach potencjalnych klientów – świadczą o nowoczesności i otwartości na nowe technologie.
W modułowych punktach sprzedaży można np. zastosować pełne przeszklenia i umeblować je w dowolny sposób. Łatwo też zintegrować je z otoczeniem, aby nadać punktowi własny charakter tak, by wyróżniał się na tle przeciętnych budynków. Bez względu na to, czy punkt ma być tymczasowy czy stały, warto rozważyć wybór budownictwa modułowego.
Budownictwo modułowe jest bardzo ekonomiczne na etapie wznoszenia budynku. W przypadku budowy domu jednorodzinnego, proces może trwać zaledwie kilka dni. Wbrew pozorom, takie budynki są bardzo trwałe, ponieważ wykonuje się je z materiałów wysokiej jakości.